Pars Roket Grubu, ülkemizde o dönemde eksik olan roketçilik sevdasını insanlara kazandırmak ve Türkiye’nin uzay yarışına dahil olabilmesi nihai hedefiyle kurulmuş bir öğrenci takımıdır. Bizim bu amaçtaki motivasyonumuzsa hepimizin bildiği NASA’dır. Kaliforniya Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan roket takımı nasıl NASA’nın alt yapısını oluşturduysa, PARS da gelecekte ülkemizin uzay çalışmalarında daha aktif yer almasını sağlayabilir diyerek çıktığımız bu yolda kararlı adımlarımızla hedeflerimize ilerliyor ve elimizden geldiğince yardım isteyen herkesle de tecrübemizi paylaşmaya çalışıyoruz.

Kurulduğumuz sene, kurucu üyelerimizden Nazmi Erdi Coşkunpınar İtalya’da 1. Seviye, Amerika’da 2. seviye sertifikası için gerekli fırlatmaları gerçekleştirerek Tripoli sertifikasını Türkiye’de alan ilk kişi olmuştur.

2013 yılında Türkiye’nin ilk sivil havacılık fırlatma rampasını üretip kullanıma sunduk ve roket motorlarının yerdeki testlerini yapmamızı sağlayan test standını da ürettik.

Hibrit roket motoru üzerinde kurulduğu andan itibaren çalışan takımımız test standıyla beraber çalışmalarına hız vermiş ve Türkiye’deki ilk ve tek hibrit roket motorunu tasarlayan, üreten ve ateşlemesini gerçekleştiren ekip olmaya hak kazandı. Bu ateşleme 8 Haziran 2015’te yapıldı.

İlerleyen senelerde Amerika’da düzenlenen IREC isimli yarışmada ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadık. İlk katılış senemizde çift kademeli roketimizle katıldık. Sonraki sene kusursuz bir uçuşla takdirleri toplayan ekibimiz her sene üzerine ekleyerek devam etmiş ve 2016 yılında MIT, CalTech, Yale gibi okulları tabiri caizse kendi evlerinde geçerek 6. olmuştur.

İstikrarımızı sürdürerek 2017 yılında da katıldığımız yarışmayı teknik rapor ve tasarımdan tam puan alarak 3. olarak tamamladık. Takvimler 2018’i gösterdiğindeyse tarihimizin belki de en büyük gururlarından biri olan hibrit yakıtlı roketimizi Aksaray’da fırlatıp kurtararak adımızı Türk roketçilik tarihine yazdırdık. Aynı sene Amerika’da da hibrit motorlu roketimizi uçurduk ve bu da yurt dışında uçan ilk ve tek Türk yapımı hibrit motorlu roket oldu.

2018 yılında yaptığımız bir diğer önemli olay ise Teknofest’teki roket yarışmasına öncülük etmiş olmamızdır. Şartnamenin yazılmasında büyük payımız olan yarışmada hakemlik görevini de üstlendik.

Son olarak yine Teknofest’te uydu yarışması kapsamında, eskiden drone kullanılarak gönderilen uyduların bu sene (2020) roketle gönderilmesi için Türksat yönetimi bize ulaştı. Bu yarışma kapsamında herhangi bir takımın belki de senelerce ulaşamayacağı sayıda test uçuşunu birkaç aya sığdırdık ve yarışma günü tek günde 22 başarılı roket atışı gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attık.